Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
niedziela,14 lipca
Imienieny:
Stella, Bonawentura, Marcelin
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Piękna Maryjna tradycja.
obrazek
W naszej miejscowości od wielu lat odprawiane są śpiewy Maryjne, zwane zwyczajowo "majówkami". Majówki śpiewane są przy głównym krzyżu wioski, który stoi na przeciw posesji Marka Gosiewskiego. W historii śpiewów różnie kształtowała się frekwencja od kilkudziesięciu (lata 50 ,60, 70 ubiegłego stulecia), po kilkanaście (lata 80, 90 ubiegłego wieku), aż po kilka (początek lat XXI w. po dziś.) W dni powszednie wód majówkowiczów dominowały dzieci, młodzież i seniorzy. W niedziele i święta krzyż oblegały i chwaliły Matkę Boską całe rodziny. Z biegiem czasu tradycja zaczęła nieco obumierać. W obecnym okresie, w czasie komercji i pogoni za materialnym dobrem, tradycyjne majówki pozostały w formie szczątkowe. Dziś przy krzyżu, nie ma dzieci, ani młodzieży - bo ich nie ma. Ludzie w średnim wieku, goniąc za doczesnymi dobrami tego świata, nie mają czasu na nić - na modlitwę w szczególności. Dobrze, że są w Hrebennem seniorki, które podtrzymują tradycję i przez cały maj wyśpiewują Litanię Loretańską oraz przepiękne pieśni Maryjne, chwalące Matkę Jezusa Chrystusa.
Drogie Panie szacunek i uznanie, żyjcie w zdrowiu jak najdłużej, a Wasze śpiewy niech staną się przykładem szczerej, z serca płynącej modlitwy.
Do Pań śpiewających majówki należą: Barbara Hajkowska, Henryka Kodzis, Ewa Zając, Patyjewicz Zuzanna, Lucyna Stańkowska oraz Aleksandra Pucek.

tekst: kjd
foto: Barbara Hajkowska
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ